NASA wydaje nowy plakat z misji Europa Clipper

 
NASA wydaje nowy plakat z misji Europa Clipper
W tej i następnej dekadzie będą miały miejsce bardzo ciekawe misje. Na przykład NASA po raz pierwszy wyśle ​swojego zrobotyzowanego orbitera Europa Clipper, aby zbadać lodowaty księżyc Jowisza, Europę. Orbiter wystartuje w połowie dekady (prawdopodobnie w 2024 r.) i dotrze do systemu Jowisza w latach trzydziestych XXI wieku w poszukiwaniu możliwych oznak życia.
Przygotowując się do tego doniosłego wydarzenia, NASA niedawno wydała oszałamiający nowy plakat misji. Jak widać, plakat przedstawia orbiter spoglądający w dół na lodowatą powierzchnię Europy z Jowiszem w tle. Sam orbiter jest w cieniu, aby zwrócić uwagę na krajobraz pod nim.
Pomaga to odnieść się do wagi misji Europa Clipper, która będzie polegała na zbadaniu składu, chemii, energii wewnętrznego oceanu tego lodowatego księżyca - a tym samym ustaleniu, czy może on podtrzymywać życie. Pod tym względem misja odpowie na pytania, które dręczyły astronomów od czasu, gdy sondy Voyager przeszły przez system w 1979 roku.


To właśnie podczas tych misji wykonano pierwsze wysokiej jakości zdjęcia powierzchni księżyca, które wskazywały na obecność płynnego oceanu pod spodem. Od tego czasu tylko jedna misja dotarła do Jowisza i bezpośrednio badała jego duże księżyce. Była to misja Galileo, która okrążała Jowisza przez prawie osiem lat i uzyskała dane, które potwierdziły istnienie wewnętrznego oceanu.
Następną misją była Juno, która dotarła dookoła Jowisza w 2016 roku i będzie nadal badać jego atmosferę, magnetosferę i środowisko wewnętrzne. Misja zakończy się w lipcu przyszłego roku, kiedy statek kosmiczny zderzy się z atmosferą planety. Chociaż sonda zdołała uzyskać dane o wulkanizmie Io i pierwsze zdjęcia regionów polarnych Ganimedesa, nie zbadała dogłębnie księżyców Jowisza.
To się zmieni, gdy Europa Clipper i Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) pojawią się w systemie. Clipper spędzi sześć lat w kosmosie, a przez cztery kolejne będzie okrążał Jowisza. Ta orbita pozwoli Clipperowi przeprowadzić 45 przelotów nad Europą na małej wysokości, badając jej powierzchnię przy każdym przejściu.
W tym celu będzie korzystał z zestawu zaawansowanych instrumentów, w tym radaru do penetracji lodu, krótkofalowego spektrometru podczerwieni, urządzenia do obrazowania topograficznego oraz jonowego i obojętnego spektrometru masowego. Narzędzia te są niezbędne, aby dowiedzieć się, co kryje się pod lodem Europy, skład tego lodu i ile energii dociera na powierzchnię z wnętrza.

Innym ważnym celem misji jest wykonanie szczegółowych zdjęć powierzchni, aby astronomowie na Ziemi mogli wybrać możliwe miejsca dla przyszłej misji Europa Lander. Misja ta (której data jest ustalana), odbędzie się w miejscu wybranym ze względu na możliwość posiadania bio sygnatur, a następnie zbierze próbki z głębokości około 10 cm pod powierzchnią.
Na tę i następną dekadę istnieją odważne plany eksploracji kosmosu, które przyciągają sporo uwagi. Duża jej część skupia się na Projekcie Artemis, w ramach którego astronauci powrócą na Księżyc po raz pierwszy od czasów Apollo. Dołączy wiele agencji kosmicznych, którym przyświeca cel stworzeniu trwałej obecności na Księżycu.


Istnieje nawet długoterminowy plan wysłania astronautów na Marsa do lat trzydziestych XXI wieku. Tutaj również trwają poszukiwania życia pozaziemskiego. Do lutego 2021 roku wyszukiwanie obejmie łazik Perseverance, który będzie pierwszą misją zbierania próbek na Marsie i pozostawienia ich na powierzchni w celu późniejszego wysłania na Ziemię. Analiza tych próbek pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy na Marsie było (lub jest) życie!

Przed nami ekscytująca dekada, a po niej kolejna jeszcze bardziej ekscytująca!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Hipoteza Berserkera

Czy w chmurach Wenus może istnieć życie?